آشنایی با مراکز داده

بنا به تعریف، یک مرکز داده (Data Center) عبارت است از یک ساختمان یا بخشی از یک ساختمان که کارکرد اصلی آن استقرار یک اتاق سرور (server room) و محیط های پشتیبان آن است.


یک مرکز داده علاوه بر ساختار فیزیکی (ساختمانی) مستحکم و ایمنی که باید داشته باشد، از چند ساختار مهم و حیاتی برخوردار است:

  1. دیتا (شبکه): بدیهی ترین بخش حیاتی یک مرکز داده، ارتباطات شبکه ای (دیتا) آن است. معمولا مراکز داده از انواع و اقسام روش های ارتباطی استفاده می کنند تا بیشینه درصد سرویس دهی بدون وقفه را داشته باشند. چندین کابل فیبر نوری که به سرویس دهنده های اینترنت کشوری و محلی وصل است، ارتباطات رادیویی از نوع مایکرو ویو و wifi به نوعی پشتیبان (back up) شبکه فیبر نوری هستند ودر مواردی ارتباطات دو و چند جانبه با سایر سرویس دهنده ها را فراهم می کنند و در مواردی ارتباطات ماهواره ای و MPLS و ... تامین کننده سایر نیازهای ارتباطی مرکز داده هستند.
  2. سیستم خنک کننده (Cooling System): تجهیزات مستقر در اتاق سرور (به خصوص سرورها) عموما گرمای بسیار زیادی تولید می کنند که تجمیع آنها سبب ایجاد حرارت فوق العاده زیادی می شود. یکی از مهم ترین دغدغه های طراحان مراکز داده، تامین سیستم خنک کننده بلادرنگ و بهینه برای این مراکز می باشد. بدیهی است که حتی چند دقیقه وقفه در تامین سرمایش محیط، منجر به افزایش شدید دما، خرابی و خاموشی خودکار بسیاری از دستگاه ها و خطر جدی آتش سوزی می شود.
  3.  برق: از آنجایی که تمامی تجهیزات Active شبکه، سیستم های خنک کننده و دستگاه های سرویس دهنده Server)) برای کار خود به برق بلادرنگ نیاز دارند، تامین برق از کانال های متعدد و آنهم بصورت بلادرنگ یکی از مهم ترین الزامات یک مرکز داده است.

پشتیبانی


نام کاربری
گذر واژه
CAPTCHA
 
    میزبانی  سایت انتقال داده ها (شبکه) خدمات مراکز داده سرورهای ابری سرورهای اختصاصی پشتیبانی
    میزبانی ویندوز - ایران طراحی و اجرای شبکه آشنایی با مراکز داده ویژگی های ابر آریاوید سرورهای اختصاصی در ایران پرتال پشتیبانی
    میزبانی ویندوز - کانادا مدیریت و نگهداری شبکه طراحی و اجرا سرویس در ابر ایران سرورهای اختصاصی در کانادا پایگاه دانش
    میزبانی لینوکس - ایران تامین تجهیزات شبکه مدیریت مراکز داده سرویس در ابر کانادا سرویس مدیریت سرور ارسال تیکت
    میزبانی لینوکس - کانادا مشاوره و نظارت میزبانی در مراکز داده     پرسش های رایج
f   میزبانی ایمیل - ایران         تعرفه های سال 1394
    میزبانی ایمیل - کانادا          
 
کلیه حقوق برای شرکت آریاوید رایان (شماره ثبت 156445- ایران) محفوظ می باشد.
هر گونه انتشار مطالب و اطلاعات این سایت منوط به درج منبع می باشد.
شرایط استفاده از خدمات
www.ariavid.com © 2001-2017 AriaVid-e-Rayan Ltd
سوال های رایج